Eagle Industries USMC Scalable Plate Carrier

0

Kiedy w 2006 roku United States Marine Corps przyjął do wyposażenia kamizelkę zintegrowaną MTV (Modular Tactical Vest) wydawało się, że Marines w końcu otrzymali nowoczesny sprzęt, który zastąpi przestarzałe IBA (Interceptor Body Armor). Zachwyt szybko minął, kiedy pomimo wcześniej przeprowadzonych testów, okazało się, że MTV nie spełnia pokładanych w niej nadziej, czego dobitnie dowiodły działania w Afganistanie. Ta ogromna kamizelka tak dała się we znaki żołnierzom USMC, że MARCORSYSCOM nie pozostało nic innego, jak tylko opracować lżejszą alternatywę osłony balistycznej.

MTV zapewniała dużą powierzchnię ochronną, ale jej duży ciężar oraz gabaryty nie sprzyjały w prowadzeniu patroli pieszych na ścieżkach w afgańskich górach, a także nie sprawdzały się w ciasnych wnętrzach pojazdów. Podjęto więc próbę odnalezienia rozwiązania zapewniającego ochronę jak największej powierzchni ciała, gwarantującego jednak dużą mobilność oraz nieskrępowane ruchy.

W ten sposób narodziła się koncepcja  SPC (Scalable Plate Carrier) – lekka, „skalowalna” w zależności od potrzeb, kamizelka, która stanowi alternatywę dla MTV i za cenę zmniejszenia obszaru ciała chronionego przez miękkie wkłady balistyczne oferuje użytkownikowi znacznie mniejszą masę i charakteryzuje się mniejszą uciążliwością podczas noszenia. W wyniku testów zdecydowano się wybrać kamizelkę konstrukcji firmy Eagle opartą o jej plate carrier opracowany wcześniej dla systemów oporządzenia sił specjalnych SFLCS/MLCS/RLCS/FSBE II. Na pierwszy rzut oka, wszystkie modele są do siebie bardzo zbliżone i SPC różni się od nich nieznacznie.

SPC można nosić w następujących konfiguracjach, stąd też „skalowalność” w nazwie:

  • Minimalnej – tylko panel przedni i tylny, spięte na ramionach taśmami naramiennymi i wąskim, sztywnym pasem w dolnej części.
  • Średniej – z wykorzystaniem cummerbunda i nakładek na ramiona.
  • Pełnej – z cummerbundem, nakładkami, kieszeniami bocznymi na płyty oraz osłoną krocza.

SPC wykonana jest z lekkiej, ale gwarantującej dużą odporność mechaniczną, Cordury 725D barwionej na kolor Coyote Brown 498 i składa się z pięciu podstawowych elementów: paneli tylnego i przedniego, zewnętrznego cummerbunda, kieszeni na boczne wkłady balistyczne oraz miękkich podkładek na taśmy naramienne. Opcjonalnie można dołączyć ochronę krocza z MTV lub IBA oraz osłony ramion (DAPS). Masa kamizelki w rozmiarze Medium, bez twardej balistyki i ochrony krocza wynosi około 3,2 kg.

Pakiet balistyczny SPC składa się z wszytych na stałe w panelach przednim i tylnym, miękkich wkładów balistycznych spełniających normy klasy balistycznej NIJ IIIA, czyli chroniących przed amunicją 9 mm Parabellum wystrzeloną z pistoletu maszynowego oraz czterech płyt balistycznych – przedniej, tylnej oraz dwóch bocznych, podnoszących poziom ochrony do klasy NIJ III – w połączeniu z wkładami miękkimi, chronią przed amunicją kalibru 7,62 x 51 NATO. Oczywiście wejdą także płyty wyższej klasy ochronnej. W cummerbundzie nie ma żadnej balistyki wewnętrznej, zaś do kieszeni na boczne płyty instrukcja zaleca przełożenie wkładów kevlarowych z cummerbunda MTV – w standardowym ukompletowaniu SPC tych wkładów nie ma.

Przedni panel na szczycie przyszyte ma taśmy z męskimi końcówkami 40-mm klamer Fastex. Taśmy w jednej połowie podszyte są miękką, a w drugiej – ostrą częścią rzepa, dzięki czemu po wyregulowaniu nie ma „luźnych końcówek”, bo cała taśma spięta jest razem. Pomiędzy miejscami wszycia taśm znajduje się odcinek miękkiego rzepa o wymiarach 100 x 45 mm, do którego można przyczepić charakterystyczną naszywkę piechoty morskiej z nazwiskiem i stopniem, zbliżoną rozmiarowo do podobnych naszywek noszonych przez pilotów na kombinezonach lotniczych. Pod rzepem naszyte są cztery taśmy systemu MOLLE/PALS – naszyto je jedna pod drugą, bez odstępu 25 mm i „na zakładkę”, co zwiększa możliwość instalowania na nich elementów oporządzenia, latarek , itd. Poniżej znajduje się klapa, która kryje dostęp do rzepa mocującego końce cummerbunda. Na klapie naszyto (już w standardowy sposób, z przerwą) trzy taśmy PALS z sześcioma sekcjami każda. W samej klapie wykonano kieszeń, obszytą od wewnątrz rzepem – można w niej przenosić np. magazynki czy nawet kaburę do broni krótkiej lub wykorzystać ją jako kieszeń na mapę. Samą klapę, po zapięciu cummerbunda, mocuje się do niego rzepem, a dodatkowo zabezpiecza od spodu taśmą z zatrzaskiem. Po bokach klapy naszyto trzy taśmy PALS, przy czym górny rząd ma dwie, a dolne po trzy sekcje. Przy rogach klapy, na dole kamizelki, naszyto taśmy z ramkami, które służą do mocowania plecaka patrolowego (o tym poniżej). Na bocznych krawędziach, na wysokości dolnego rzędu taśm PALS naszyto dwa odcinki taśmy 40-mm, do której mocuje się klamry naprawcze 40-mm, wykorzystywane do noszenia kamizelki w konfiguracji minimalnej.

Od spodu na szczycie panel przedni podszyty jest miękką częścią rzepa, do której mocowane są nakładki taśm naramiennych. Pod nią znajduje się metka producenta, a po jej bokach po dwa odcinki taśmy 25-mm, do których mocuje się ochronę krocza (na dwóch wysokościach). Pod nimi naszyta jest miękka część rzepa, która współpracuje z ostrą częścią naszytą na klapie zamykającej dostęp do kieszeni na płytę. Płyta, po włożeniu do kieszeni, mocowana jest taśmą z rzepem, na której naszyto ostrzeżenie o konieczności dokładnego zapięcia taśm. W przegrodzie kieszeni na płytę balistyczną wykonano niewielką kieszonkę zapinaną na rzep, w której przenoszona jest obrazkowa instrukcja obsługi kamizelki, mocowana do kieszeni linką. Wewnątrz naszyta jest kolejna metka z opisem panelu, wkładu balistycznego i zaleceniami dla użytkownika.

Panel tylny w górnej części na ramionach ma przyszyte żeńskie 40-mm klamry, współpracujące z taśmami naramiennymi przedniego panelu. Pod nimi wszyto uchwyt ewakuacyjny podszyty miękką częścią rzepa. Poniżej naszyte jest sześć rzędów taśm PALS, przy czym pierwsze dwa mają po 6, a kolejne cztery po 8 sekcji. Ostatnie trzy rzędy taśm naszyte są na tunelu, przez który przechodzi cummerbund. W tunelu wszyta jest również 40-mm taśma, na końcach której mocuje się męskie 40-mm klamry, współpracujące z żeńskimi klamrami naprawczymi w przedniej części, podczas noszenia kamizelki w konfiguracji minimalnej. W dolnej części tunelu znajduje się rozcięcie, przez które (teoretycznie) można regulować cummerbund. Od spodu w górnej części panel tylny podszyty jest miękką częścią welurowego rzepa, do której mocowane są miękkie nakładki taśm naramiennych. Poniżej wszyta jest metka producenta oraz kolejna metka opisująca element kamizelki. Pod nią znajduje się miękka część rzepa, z którą współpracuje część ostra na klapie zamykającej dostęp do tylnej kieszeni na płytę balistyczną. Klapa w tym miejscu ma wszytą miękką podkładkę, która chroni kręgosłup użytkownika przed uderzeniem o płytę. Płyta wewnątrz mocowana jest identycznie, jak przednia, a jedyną różnicą jest brak kieszeni na instrukcję.

Cummerbund składa się z dwóch jednakowych części wykonanych z Cordury 725D, wewnątrz których umieszczony jest plastikowy sztywnik. Części cummerbunda mają na końcu wszyte fragmenty gumowej taśmy zakończone oczkami, przez które przeplata się linkę regulacyjną ściąganą stoperem. Elastyczna taśma zapewnia możliwość „pracowania” cummerbunda podczas noszenia kamizelki. Na zewnętrznych częściach pasa naszyte są trzy rzędy taśm PALS po 10 sekcji każda. Przednie końcówki pasa obszyte są rzepem – od spodu ostrym, od zewnątrz miękkim, które mocuje się pod klapą przedniego panelu. Po włożeniu cummerbunda w tunel i wyregulowaniu rozmiaru pas blokowany jest specjalnymi przekładkami mocowanymi w sekcjach taśm PALS. Na zewnętrznej części pasa mocowane są dwie kieszenie na wkłady boczne. Mają one prosta konstrukcję, a po zamocowaniu każda z nich zajmuje 6 sekcji taśm PALS. Kieszenie zamykane są klapką z rzepem i od zewnątrz obszyte taśmami PALS – trzy rzędy po 6 sekcji każdy.

Nakładki na taśmy naramienne nasuwa się na nie i zapina dużym fragmentem rzepa, mocując przód i tył do odpowiadających im miękkich fragmentów rzepa w górnych częściach panelu przedniego i tylnego. Z boku nakładki znajduje się rozcięcie, przez które można zamocować osłony ramion DAPS. W dolnej części nakładek zaszyta jest pianka, podwyższająca komfort noszenia kamizelki.

Do SPC przewidziano również dość kuriozalny system noszenia plecaka patrolowego (ILBE lub Recon ILBE). Składa się on z dwóch pasków mocowanych do taśm PALS, do których przypina się dolne części taśm systemu nośnego plecaka oraz dwóch pasków mocowanych do ramek w przednim panelu, do których przypina się szelki plecaka. O ile noszenie plecaka w ten sposób jest nawet całkiem wygodne – dobrze rozkłada się ciężar – o tyle jego wypięcie wymaga rozpięcia czterech (!) klamer, co znacznie wydłuża czas zrzucenia plecaka w sytuacji awaryjnej.

Przyznać trzeba, że jeśli chodzi o „regulaminowe” osłony balistyczne SZ USA, to SPC (i inne plate carriery oparte na konstrukcji firmy Eagle) jawi się jako chyba najwygodniejsza z nich. To naprawdę niezły plate carrier, choć – oczywiście – niepozbawiony wad. Podstawową jest brak systemu szybkiego wypięcia (QR). Próbowano temu zaradzić tworząc ISPC (Improved Scalabel Plate Carrier), który jest wyposażony w cummerbund od MTV (z namiastką systemu QR, który „tnie” cummerbund) oraz przeniesionymi na przedni panel klamrami naramiennymi. Do szybkiego wypięcia należy więc pociągnąć za uchwyt QR, rozpinając cummerbund, a następnie zwolnić jedną lub obie klamry naramienne.