Direct Action® Messenger Bag

12

M13_6636Na targach IWA 2014 w Norymberdze premierę ma właśnie nowa marka produktów – Direct Action®. Pierwszym produktem z tej linii, który w najbliższych dniach trafi na rynek, będzie Messenger Bag. Znakiem rozpoznawczym nowej torby i całej linii produktów jest zastosowanie Cordury oraz laserowo cięte otwory zamiast klasycznych taśm MOLLE/PALS.

Zdecydowano się na użycie materiałów „z górnej półki”, jak oryginalna Cordura®, solidne klamry Duraflex® czy wytrzymałe zamki błyskawiczne YKK. Zajebistość torby podnoszą laserowo wycinane otwory zgodne ze standardem MOLLE/PALS – „klasyczne” taśmy nie są modne w tym sezonie. Messenger bag wykonana jest niemal jak klasyczna torba „kurierska”, co pozwala na przenoszenie wszystkich podręcznych gratów w uporządkowany sposób. Torba może być wykorzystywana na wiele sposobów – od użytku codziennego (EDC), jako bagaż podręczny, poprzez zastosowania „taktyczne” (np. jako torba na sprzęt na strzelnicę), aż po użycie jej w formie torby BOB na wypadek inwazji Zombie.

KONSTRUKCJA

M13_6658Zasadniczym materiałem konstrukcyjnym torby o wymiarach 32x28x15 cm jest Cordura 500D. Direct Action® Messenger Bag ma „klasyczną”, prostokątną formę i oprócz komory głównej oferuje użytkownikowi jeszcze osiem kieszeni, w których rozmieścić można całkiem spora ilość gratów. Do jej przenoszenia przeznaczony jest długi, regulowany pas nośny o szerokości 50 mm, dołączony do bocznych ścian za pomocą klamer. Dla podniesienia komfortu na nim znajduje się ruchoma, miękka poduszka, wyścielona gumopodobnym tworzywem o chropowatej strukturze, zapobiegającym przesuwaniu się pasa podczas noszenia. W razie potrzeby można go łatwo zdemontować i używać torby w charakterze aktówki. Umożliwia to szeroki, wygodny uchwyt z taśmy nylonowej wszyty na środku klapy, z umieszczonymi na końcach D-ringami. Przy przenoszeniu torby na pasie nośnym można ją dodatkowo ustabilizować (np. podczas biegu czy innych dynamicznych czynności) za pomocą taśmy stabilizujące – regulowanego paska o szerokości 25 mm, z dołączonymi dwoma karabińczykami – w razie potrzeby można ją łatwo zdemontować i wykorzystać np. jako przedłużony uchwyt do przenoszenia.

M13_6695Spód Direct Action® Messenger Bag pokryty jest gumopodobnym tworzywem, zabezpieczającym dno przed przemakaniem oraz zwiększającym odporność na przetarcie w tym newralgicznym miejscu. Umieszczono tu także sześć pętli (po trzy od strony przedniej i tylnej ściany torby), przez które przepleciono shockcord ze stoperem. Daje to możliwość skompresowania torby w niewielkim stopniu albo przenoszenia pod jej dnem np. lekkiej kurtki przeciwdeszczowej

Torba zamykana jest duża klapą, pokrywającą całą przednią ścianę, niemal w całości pokrytą laserowo wycinanymi w laminowanej Cordurze komórkami systemu MOLLE/PALS – w sumie na klapie znajduje się 48 wycięć, dających bardzo duże możliwości mocowania dodatkowych elementów. W centralnej części klapy naszyty jest duży (9,5×16 cm) fragment miękkiego rzepa do przypinania „narzepek”. Klapa zapinana jest w dwojaki sposób – rzepem i taśmami z klamrami.

M13_6738Główna komora torby, o wymiarach 36x26x10 cm, w całości wyściełana jest miękkim rzepem, co daje możliwość niemal dowolnej konfiguracji za pomocą elementów mocowanych taśmą Velcro. Na tylnej ścianie komory wykonano miękko  wyściełaną kieszeń do przenoszenia laptopa czy tabletu (maksymalna przekątna  ekranu laptopa, który do niej wejdzie to 13 cali). Dodatkowo, w celu ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi przenoszonego w niej sprzętu, obie ścianki kieszeni wypełniono cienką warstwą elastycznej pianki.

Bez otwierania torby dostępne są cztery kieszenie:

  • kieszeń na tylnej ścianie i może być przeznaczona do przenoszenia dość dużych (maks. formatu A4), płaskich przedmiotów. Zamykana jest wszytym odwrotnie zamkiem błyskawicznym, biegnącym przez całą szerokość torby, w górnej części tylnej ściany.
  • Kieszeń w klapie o zbliżonych rozmiarach jak tylna. Zamykana jest w podobny sposób, jak kieszeń na tylnej ścianie, ale dodatkowo zamek zakryto patką.
  • Otwarta kieszeń boczna po prawej stronie komory głównej. Opcjonalnie zamykana odłączanym paskiem z rzepem, do której zmieści się niewielka radiostacja PMR/PRR. Można w niej także umieścić niewielki pojemnik z wodą, np. butelkę Nalgene o pojemności 0,4 litra.
  • Kieszeń po lewej stronie komory głównej, zamykana dwubiegowym zamkiem błyskawicznym. Na przedniej ścianie znajdują się laserowo cięte komórkami MOLLE/PALS (18 wycięć). We wnętrzu wykonano dwie dodatkowe,  niewielkie kieszonki: z elastyczną krawędzią (na bocznej ścianie torby) oraz siatkową (na przedniej ścianie kieszeni).

Dostęp do pozostałych czterech kieszeni możliwy jest dopiero po otwarciu klapy. Dwie z nich umieszczono na przedniej ścianie Direct Action® Messenger Bag.

M13_6681Na frontowej ścianie każdej z nich znajdują się laserowo cięte otwory (24wycięcia na każdej). Obie kieszenie zamykane są wszytymi odwrotnie, dwubiegowymi zamkami błyskawicznymi. Zamek prawej kieszeni jest dłuższy i obejmuje obie boczne oraz górną ściankę kieszeni. Dzięki temu można ją wykorzystać jako swojego rodzaju „admin panel”. Po otwarciu zamka przednią części kieszeni można odchylić pod kątem 90°. Od wewnątrz jest ona pokryta miękkim rzepem, co pozwala na umieszczenie tam np. małego tabletu, GPS-a, czy choćby zestawu narzędzi (np. saperskich). Otwarta kieszeń jest stabilizowana za pomocą paracordu ze ściągaczem Dzięki temu można dobrać według potrzeb, jak szeroko ma się ona otworzyć. Od strony głównej komory umieszczono dość obszerną siatkową kieszeń z elastyczną górną krawędzią oraz tasiemkę z tworzywowym karabińczykiem.

M13_6685Lewa kieszeń ma zamek błyskawiczny obejmujący górną krawędź oraz 2/3 bocznych. W środku, na zewnętrznej ścianie, naszyta jest płaska, siatkowa kieszeń. Po przeciwnej stronie naszyta jest płaska kieszeń, na której wykonano niewielki organizer (trzy kieszonki na długopisy oraz zamykaną kieszonkę na np. telefon komórkowy czy smartfon), zaś nad nią przyszyto tasiemkę z karabińczykiem. Kolejna kieszeń, zamykana zamkiem błyskawicznym YKK, znajduje się na wewnętrznej stronie klapy torby. Można w niej umieścić płaskie przedmioty, nieco mniejsze (węższe) niż kartka papieru formatu A4. 2/3 powierzchni tej kieszeni pokrywa przezroczyste, elastyczne tworzywo – jest ona przeznaczona do przenoszenia np. mapy czy dokumentu, do któego potrzebny jest szybki dostęp.

W UŻYCIU

M13_9290Direct Action® Messenger Bag świetnie sprawdza się jako torba EDC w warunkach miejskich. Jej rozmiary pozwalają spakować do wnętrza wszystkie potrzebne w ciągu dnia przedmioty (laptop, tablet, latarkę, twardy dysk, butelkę z napojem, kanapki czy nóż), a jednocześnie nie przeszkadzają w poruszaniu się po zatłoczonym mieście. Torbę można wygodnie przewozić w bagażniku samochodu albo po prostu za fotelem – pasuje tam idealnie, a uchwyt do przenoszenia pozwala na  wygodne jej wkładanie i wyjmowanie z samochodu.

Direct Action® Messenger Bag może także przydać się w pracy funkcjonariuszom do przenoszenia podręcznego sprzętu. W działaniach „undercover”może jednak nieco zwracać uwagę, bo mimo wszystko wygląda jednak trochę „taktycznie”, pomimo tego, że jest to „taktyczność low profile”. Torby w ciemnych barwach (np. czarna) powinny wyglądać bardziej jednolicie, więc w ich przypadku, zwłaszcza z pewnej odległości, nie będą się już tak rzucać w oczy.

Pas torby jest bardzo wygodny, przede wszystkim dzięki szerokości i dodatkowej poduszce, a zkres jego regulacji jest naprawdę duży. Taśma stabilizująca na co dzień raczej nie będzie wykorzystywana, więc można ją łatwo odpiąć i schować. Zakres jej regulacji pozwala na dopasowanie do osób szczupłych i umiarkowanie tęgich – osoby bardzo tęgie będą miały problem z jej zapięciem.

M13_6748Kieszenie pozwalają na wygodne posegregowanie zawartości, a komórki MOLLE/PALS na doczepienie dodatkowych modułów. To pozwoli zwiększyć ilość przenoszonego wyposażenia, jednak bez przesady, bo mimo wszystko nie jest to plecak. Raczej na płaskie i stosunkowo niewielkie  kieszenie w rodzaju pokrowca na hak do cięcia  pasów, toola, folder, magazynki do pistoletu. Pamiętać należy, że im więcej przypnie się na klapę, tym trudniej będzie ja otworzyć i dostać się do wnętrza torby. Z kolei przypięcie pękatych modułów do kieszeni pod klapą spowoduje, że nie da się jej zamknąć rzepem i trzeba będzie korzystać wyłącznie z pasków z klamrami, zaś sama torba  stanie się bardzo pękata.

Klapa Direct Action® Messenger Bag trzyma się pewnie i jeśli torba nie jest przesadnie wypchana do jej zapięcia wystarczy w zupełności rzep – nie ma potrzeby  zapinania pasków z klamrami. Rzepa jest na tyle dużo, że otwarcie klapy wymaga dość silnego szarpnięcia i użycia dwóch rąk, więc jeśli w torbie ma być przenoszona broń, to pamiętać trzeba, że nie będzie ona dostępna bardzo szybko.

Rzep w głównej komorze pozwala na dowolne zagospodarowanie jej przestrzeni, ale we własnym zakresie – producent nie dołącza do torby żadnych przegródek czy kieszeni. Trochę szkoda. Wpinane na rzep przegródki i kieszeni pozwalają dostosować torbę do preferencji użytkownika. Można np. umieścić w jej wnętrzu zestawy narzędzi, broń, zapasowe magazynki czy przerobić ją nawet na torbę do przenoszenia sprzętu fotograficznego (choć jej konstrukcja wymusi pionowy układ przenoszonego sprzętu i nie da w całości wykorzystać przestrzeni w jej wnętrzu).

Podsumowując – Direct Action® Messenger Bag to nowocześnie wyglądająca, dobrze wykonana i pomysłowo zaprojektowana torba „kurierska”. Taktyczna, ale „low profile”, oferująca możliwość własnej aranżacji wnętrza i doczepienia dodatkowych modułów. Na pewno nie idealna, ale z całą pewnością godna uwagi.