Crye Precision G3 All Weather Field Pant

2
Crye Precision G3 All Weather Field Pant

Crye Precision G3 All Weather Field PantFirma Crye Precision z Brooklynu od wielu lat wyznacza standardy w dziedzinie wyposażenia indywidualnego, zwłaszcza w zakresie umundurowania. Obecnie dostępna jest już trzecia generacja jej munduru bojowego, który naśladowany jest, z gorszym lub lepszym skutkiem, przez wielu producentów. Nieco mniej znanym elementem oferty są mundury zaprojektowane do wykorzystania w ekstremalnych warunkach pogodowych, takie jak softshellowe Crye Precision G3 All Weather Field Pant.

Crye Precision G3 All Weather Field PantSpodnie te stanowią zmodyfikowaną, poprzez zmianę materiału zasadniczego, odmianę modelu Crye Precision G3 Field Pant – krój pozostał niezmieniony. Zmieniło się również ich przeznaczenie – mają służyć jako umundurowanie polowe w trudnych warunkach atmosferycznych oraz terenowych, gdzie wymagana jest dodatkowa ochrona przed podmuchami wiatru oraz opadami atmosferycznymi, takimi jak lekki deszcz oraz śnieg.

MATERIAŁY

Crye Precision G3 All Weather Field PantZasadniczym materiałem, z którego uszyte zostały spodnie G3 AWF jest „4-way stretch woven fabric treated with Nano STX™ for extreme weather resistance„. Pod tym tajemniczym oznaczeniem nie kryje się nic innego, jak Tweave Durastretch 520e – elastyczny w czterech kierunkach, bezmembranowy materiał typu softshell, stosowany m.in., w opisywanych wcześniej: kurtce WT Tactical Softshell Lightweight Jacket S.O.1.0  Materiał ten to 91% nylon i 9% Spandex o gramaturze 184g/m², charakteryzującej się lekkością, dużą trwałością, doskonałą oddychalnością oraz dobrą odpornością na wodę. Materiał pokryty został opartą o nanocząsteczki powłoką Schoeller® NanoSphere® powodującą perlenie się kropel wody na jego powierzchni, a także chroniącą w pewnym stopniu przed brudem (większość zabrudzeń można zmyć czystą wodą). Durastretch, zarówno suchy, jak i mokry, jest całkowicie matowy. Materiał spełnia wojskowe normy reemisji promieniowania podczerwonego – nie „świeci” w noktowizji.

KRÓJ

Crye Precision G3 All Weather Field PantSpodnie mają klasyczny, nieco luźniej dopasowany do ciała użytkownika krój, ponieważ zostały zaprojektowane do noszenia na dodatkowe warstwy odzieży termicznej. Dzięki zastosowaniu elastycznego materiału, nie krępują ruchów ciała. Pas jest szeroki, nie ma tu dodatkowej regulacji – możliwa jest jedynie za pomocą paska, który przepuszcza przez szerokie szlufki, mieszczące wszystkie paski o szerokości nawet 45-50 mm. Z przodu spodnie zapinane są jednobiegowym zamkiem YKK oraz patką z guzikiem. Spodnie zostały wzmocnione na pośladkach – jest tam naszyta druga warstwa materiału zasadniczego

Spodnie Crye Precison G3 All Weather Field Pant mają łącznie dziesięć kieszeni o różnej pojemności, pozwalających na przeniesienie całkiem sporej ilości wyposażenia:

  • dwie kieszenie biodrowe o klasycznej konstrukcji.
  • dwie duże kieszenie udowe typu cargo, zamykane klapkami z rzepami. Wewnątrz wszyta została elastyczna taśma mogąca służyć do stabilizacji przenoszonych przedmiotów – magazynka, butelki z wodą, GPS-a lub smartfona. Tuż nad nią znajduje się mała, przelotowo wszyty uchwyt do noszenia noża, multitoola lub małej latarki. Brzeg kieszeni został wzmocniony od środka nylonową taśmą, aby
  • dwie kieszenie na przedniej części uda, zamykane klapami z rzepami. Zmieści się w nich opaska CAT/SOF-TT, opatrunek OLAES 4″, rękawiczki, czapkę lub telefon z ekranem o przekątnej około 4,5″.
  • dwie kieszenie na dole nogawek, o identycznej konstrukcji i pojemności, jak powyższe.
  • dwie „wpuszczone” kieszenie na pośladkach. Płaskie, zamykane rzepami.

Rozmieszczenie jest praktyczne a dostęp do kieszeni jest bardzo łatwy. Kieszenie na dole nogawek pozostają dostępne, nawet w trakcie jazdy samochodem.

Crye Precision G3 All Weather Field PantNa kolanach umieszczono specjalnie wyprofilowane kieszenie na wkładki ochronne AirFlex™ Field Knee Pads, które sprzedawane są oddzielnie – mają one odmienną konstrukcję niż wkładki stosowane w spodniach Combat Pants i nie są między sobą wymienne. Oczywiście można zastosować wkłady piankowe (kupione lub własnej roboty) lub niektóre modele wkładek D3O. Kieszenie te zapinane są wąskim kawałkiem taśmy Velcro – znajduje się on w dolnej części.

W dole nogawek znajdują się ściągacze w postaci tasiemek, za pomocą których można obwiązać spodnie na butach. Są to takie same taśmy, jak w spodniach BDU.

Na patce lewej kieszeni cargo skośnie wszyta jest czarna tasiemka z napisami Crye Precision, natomiast metka identyfikująca produkt naniesiona jest jako nadruk wewnątrz spodni.

Spodnie Crye Precison G3 All Weather Field Pant dostępne są w pełnej gamie rozmiarów (od 28 do 46, zarówno w wariantach Regular, Long, jak i Short) oraz w czterech wariantach kolorystycznych: kamuflażu Multicam i jednolitych kolorach Khaki 400, Ranger Green oraz czarnym.

###

Mr. S. (ten drugi): Spodni Crye Precision G3 All Weather Field Pant używam od okolic marca 2015 Niestety, nosząc rozmiar 32R, mam spodnie 34R przez co są nico bardziej obszerne. Krój jest przemyślany, nic dziwnego, bo są oparte na sprawdzonym wzorze G3 Field Pants – wszystkie kieszenie są rozsądnie umieszczone i łatwo dostępne.
Materiał, Tweave Durastretch, sprawdza się rewelacyjnie : dobrze chroni przed lekkim deszczem oraz śniegiem, nie przemaka szybko w trakcie przechodzenia przez wysoką trawę, nie przewiewne go wiatr, a w połączeniu z dobrą bielizną, doskonale oddycha. Dzięki stretching, nie utrudnia poruszania w trudnym terenie.
Pewne uwagi można mieć do jakości szycia, bo choć wszystkie szwy są dość dokładne to jednak jest sporo odstajacych nitek i tym podobnych niedoborem. Brak regulacji w pasie oraz zwykłe tasiemki w koncowkach nogawek nie są najlepszym rozwiązaniem, choć te drugie w prosty sposób można zastąpić gumami.

Mr. S. (ten pierwszy): mam podobne odczucia, co do tych spodni, jak Drugi. Tasiemki ściągające mankiety nogawek to porażka – znacznie bardziej woałbym mieć w tym miejscu patkę z rzepem. Druga uwaga dotyczy odpinania kieszeni zamykanych patką z rzepem – z uwagi na elastyczność materiału jest to utrudnione, zwłaszcza w przypadku kieszeni na tyłku.
Poza tym gacie są naprawdę świetne, ale dość drogie.