Carbon Workshop zCARBONka

8

Od pewnego czasu bardzo popularne stały się minimalistyczne portfele wykonane z Kydexu, przeznaczone przeznaczone do przechowywania kart banknotów, niektórych dokumentów (np. dowód osobisty, prawo jazdy) oraz przepustek, kart lojalnościowych czy podobnych rzeczy wymiarem zbliżonych do karty kredytowej. ZCARBONka od Carbon Workshop.

Jak sama nazwa wskazuje – nie jest wykonana z Kydexu, ale z równie trwałego (a może i nawet bardziej?) włókna węglowego. Składa się z dwóch identycznych elementów spiętych razem elastyczną opaską. Obie połówki portfela mają ładną, wyraźną fakturę włókna węglowego, są wypolerowane, a od wewnątrz wyścielone welurem, którego zadaniem jest ochrona kart przed porysowaniem (szczególnie ważne w przypadku pasków magnetycznych, które są podatne na uszkodzenia).

Wymiary okładzin portfela to 87 x 56 x 2 mm, czyli razem mają grubość 4 mm, a całość ma masę poniżej 20 g. Obie części mają formę prostokąta z zaokrąglonymi rogami. W połowie długości wykonane jest podcięcie do umieszczenia elastycznej opaski, a w górnej części – pięciokątne wycięcie ułatwiające wyjmowanie kart. Portfelik przeznaczony jest do przechowywania kilku kart płatniczych (dokumentów, przepustek, etc.), których liczbę ogranicza wytrzymałość opaski. Wytrzymuje ona wypchanie portfela do grubości 9-10 mm.

Najważniejszą cechą zCARBONki (poza bajeranckim wyglądem) jest zabezpieczenie zbliżeniowych kart płatniczych i identyfikacyjnych przed niepożądanym zeskanowaniem, co w ostatnich latach stało się, niestety, dość częstym sposobem kradzieży bez fizycznego kontaktu. Włókno węglowe zastosowane w konstrukcji portfelika ogranicza przepływ fal radiowych do tego stopnia, że niemożliwe jest odczytanie danych z karty.

ZCARBONka dostępna jest w czterech wersjach:

  • Sun (czarny welur, żółta gumka);
  • Fire (czerwony welur, czerwona gumka);
  • Midnight (fioletowy welur, czarna gumka);
  • Lava (czarny welur, pomarańczowa gumka).

Opaski mogą być na życzenie personalizowane przez zastąpienie loga producenta napisem lub własnym logotypem.

Portfelik dostarczany jest w bardzo eleganckim, kartonowym pudełku, w którym znajduje się ulotka z informacjami o producencie i produkcie oraz zapasowa opaska elastyczna.

Cena zCARBONki to 129 PLN. Dodatkowa opaska bez personalizacji to kolejne 6 złotych. Koszt spersonalizowania portfela pociągnie wydatek 20 złotych za tekst i 30 za logo umieszczane na opasce.

###

Mr. S (ten pierwszy): zCARBONki używam od około pół roku. Początkowo nosiłem ją luzem w kieszeni (nerce czy innej ładownicy), a później wpiąłem między gumki kydexowego portfela od Get Lucky Custom Kydex. Overkill – dwa portfele? No może i tak, ale w carbonowym noszę wyłącznie karty, a w kydexowym banknoty i dokumenty.
Pół roku używania EDC i jedyne oznaki zużycia to delikatne ryski, które widoczne są dopiero pod światło i to po uważnym przyjrzeniu się. Poza tym – żadnych widocznych oznak zużycia.
Opaska elastyczna trzyma tak samo mocno, jak na początku używania, ale inna sprawa, że noszę w zCARBONce przeważnie dwie, góra trzy karty. Raz, że nie mam więcej, dwa, że noszenie większej liczby kart utrudnia ich wyjmowanie. Można to wykonać na dwa sposoby – klasycznie, przez wyciągnięcie ich po uchwyceniu w wycięciu portfela i poprzez wypchnięcie ich palcem w kierunku przeciwnym. Pierwszy sposób sprawdza się w przypadku 1-3 kart, powyżej tej liczby lepiej jest je wypychać.
Karty nie niszczą się dzięki welurowej wyściółce, ale – o dziwo – także stykając się ze sobą. Może to dlatego, że nosze ich mało?
Zabezpieczenie przed skanowaniem działa tak, jak powinno. Nie sprawdzałem tego (chyba) przy próbie kradzieży, ale próbowałem sczytać kartę na czytniku bez wyjmowania z portfela – bez efektu. Później próbie poddałem zbliżeniową kartę miejską na bramce Metra – efekt podobny. Ostatnia próba to przepustka do zdalnego otwierania bramy – bez wyjęcia jej z portfelika mogłem przed tą bramą stać długo. Bardzo długo. Pamiętać tylko należy o jednej rzeczy – strona karty z symbolem transmisji radiowe musi być umieszczona po przeciwnej stronie od wcięcia ułatwiającego wysuwanie.
Portfelik nie nadaje się, w mojej ocenie, do przenoszenia banknotów, bo welurowa wykładzina skutecznie utrudnia ich wsuwanie do wnętrza.
zCARBONka jest bardzo eleganckim, wytrzymałym i minimalistycznym portfelem, do tego wyposażonym w blokadę fal radiowych. Bardzo fajna opcja na minimalistyczne EDEC albo jako uzupełnienie „standardowego” portfela z pieniędzmi. Niestety, nie jest tania. Ale coś a coś.