C2R Fast TacPad Chest

0

Jednym z powszechniej wykorzystywanych elementów wyposażenia są tzw. panele administracyjne, służące do przechowywania takich niezbędnych akcesoriów jak notatniki, przybory do pisania, światła chemiczne, niewielkie latarki. Niemal każdy producent oporządzenia ma chociaż jeden taki panel w swojej ofercie – spośród wielu prawie identycznych rozwiązań TacPad Chest brytyjskiej firmy C2R Fast wyróżnia się unikalną cechą konstrukcyjną.

Na pierwszy rzut oka TacPad Chest to prosty i nie wyróżniający się z tłumu innych, panel administracyjny, mocowany za pomocą taśm kompatybilnych z systemem MOLLE/PALS, którego 3 komórki i 2 rzędy zajmuje, zazwyczaj na kamizelce balistycznej lub plate carrierze, na wysokości klatki piersiowej, gdzie jest łatwodostępny i nie koliduje z innymi elementami wyposażenia. Konstrukcja zbliżona jest formą do dużego portfela, gdyż dwuczęściowa kieszeń otwierana jest w podobny sposób. Zamykany jest patką z rzepem, umożliwiającą pewien stopień regulowania objętości kieszeni.

Po otwarciu uzyskujemy dostęp do czterech par, choć w rzeczywistości do wykorzystania pozostają jedynie trzy, elastycznych pętli, służących do przenoszenia pisaków, długopisów czy świateł chemicznych, w zależności od potrzeb użytkownika. Po drugiej stronie panelu znajduje się wykonana z przezroczystego polietylenu, zabezpieczona rzepem, płaska kieszeń o rozmiarach około 14 x 9 cm, przeznaczona do przechowywania notatek lub fragmentu mapy. Aby zachować sztywność połączenia po otwarciu panelu zamocowanego na piersi, dolna część połączona jest dwoma odcinkami linki spadochronowej.

Cechą wyróżniającą TacPad jest zainstalowany pod nią system podświetlenia, dający możliwość odczytywania oraz zapisywania (za pomocą zmywalnego markera) notatek, porównywania zdjęć. Podświetlenie, w kolorze jasnozielonym o dość niskiej intensywności, aby zbyt nie demaskował użytkownika, zasilane jest jedną baterią CR123 mieszczącą się w pojemniku z odpornego tworzywa sztucznego, w który wbudowano również przycisk sterujący jego działaniem – jest on dość spory, przez co łatwo obsługuje się go nawet w rękawicach. System podświetlenia stosowany jest również w innych produktach C2R Fast – TacPadach mocowanych na nadgarstku oraz w specjalnych wersjach dla pilotów, mocowanych na udach. Choć w dobie miniaturowych i powszechnie dostępnych latarek różnego typu, jak choćby nahełmowe Princeton Tec MPLS Point i Switch, rozwiązanie to mogłoby się wydawać wręcz niepotrzebne to powstało zgodnie ze specyficzną potrzebą zgłoszoną przez użytkowników z brytyjskich sił specjalnych.

Widoczny na zdjęciach TacPad Chest został uszyty z wytrzymałej i odpornej na rozdarcia Cordury 1000D w kamuflażu Multicam, aczkolwiek C2R Fast oferuje również inne odmiany kolorystyczne i powoli przechodzi na stosowanie Cordury lżejszych gramatur – 500D i 330D, zapewniających oszczędność masy przy wciąż stosunkowo dużej wytrzymałości.

Panel C2R FAST został dostarczony przez Hussar Group.