Bayonet COMFORT Rigger Belt

0

Bayonet COMFORT Rigger Belt thumb

Bayonet COMFORT Rigger Belt02Bayonet to wciąż jeszcze mało znana marka – nic dziwnego, powstała niedawno i operuje w bardzo specyficznej niszy, ale dlatego szczególnie warto o niej coś napisać. Bayonet tworzy, tak to dobre słowo, pasy typu rigger belt oraz rigger rescue belt z charakterystycznymi klamrami AustriAlpin Cobra, cechującymi się solidnością i niezawodnością. I robi to w Polsce, a my wspieramy twórców dobrego sprzętu z naszego kraju.

W szerokiej ofercie znajduje się wiele wariacji na temat z oferty „podstawowej”, ale oprócz nich możliwe jest także zlecenie wykonania wersji custom według wskazań, nawet tych najdziwniejszych, zamawiającego. Dla szczupaka i dla grubasa – wystarczy zastrzec odpowiedni rozmiar. Warto wspomnieć, że kolega Bagnet, który stoi za Bayonet jest także dystrybutorem firmy AustriAlpin i ma dostęp do wielu elementów metalowych jej produkcji, a do jego oferty szybko dołączają wszelkie nowe pomysły stworzone w Austrii. Jeśli potrzebny jest pas z jakąś megadziwną i rzadko spotykaną klamrą to na pewno będzie w stanie coś takiego uszyć.

AustriAlpin Cobra

Bayonet COMFORT Rigger Belt 04 - klamra Cobra FC45KVFAustriAlpin VertriebsGmBH to austriacka firma specjalizująca się w produkcji metalowych klamer, które początkowo wykorzystywano w sprzęcie alpinistycznym oraz zabezpieczenia wysokościowego, później w sprzęcie dla spadochroniarzy, aż w końcu trafiły do użytku wojskowego, w pasach typu rigger rescue belt, a teraz także do lżejszych pasów typu rigger belt, nie mających funkcji improwizowanej uprzęży ratowniczej, a po prostu zwykłych pasów do spodni.

Klamry Cobra wykonane są ze stopu aluminium 7075 (korpus), stali nierdzewnej (piny, belka zaciskowa) oraz mosiądzu (uszka). Wytrzymałość klamry na zerwanie wynosi 9 kN (ponad 900 kg), a w pętli 18 kN (pod warunkiem zastosowania odpowiedniej taśmy). Mechanizm klamry uniemożliwia otwarcie pod obciążeniem – im większe obciążenie przykładane jest do klamry, z tym większą siłą jej część „męska” działa na uszka w części „żeńskiej”. Uszka osadzone są mimośrodowo, a siła działająca na nie przy rozciąganiu działa w kierunku przeciwnym do ich otwarcia, zatem dochodzi do samoczynnego ich blokowania. Jak to działa – łatwo sprawdzić. Wystarczy najpierw otworzyć klamrę nieobciążoną, a następnie spróbować tego dokonać przy klamrze obciążonej.

Bayonet COMFORT Rigger Belt 05 - klamra Cobra FC45KVF rozpiętaUszka są różnej wielkości – standardowe i powiększone (oznaczone sufiksem XL), które łatwiej jest otworzyć, zwłaszcza w rękawicach. Same klamry (w wersji podstawowej) występują w wersjach stałej-stałej (obie części pozbawione możliwości regulacji), stała-regulowana (jedna część stała, druga regulowana) oraz regulowana-regulowana (obie części regulowane). Łatwo się je spina (Cobra jest chyba najszybsza i najwygodniejsza pod tym względem) i wypina – spięcie klamry potwierdza dodatkowo charakterystyczne kliknięcie.

Dodatkowo dostępne są także klamry do pasów o zwiększonej grubości. Standardowe klamry dostępne są w rozmiarach: 28, 33, 38, 45 i 50 mm. Klamry Cobra są kompatybilne pomiędzy różnymi rozmiarami i można je ze sobą łączyć (np. 28mm i 50mm) oraz z panelami Cobra Compact i Cobra Multi Compact. Istnieje również multum innych wariacji o różnym przeznaczeniu, ale to nie miejsce i czas, aby teraz o nich pisać.

Pasy Bayonet

Bayonet COMFORT Rigger Belt 07 - pas ze średnio-miękką taśma i klamrą FC45KVFDo nas trafiły pasy serii COMFORT standardowo szyte przez Bayonet, z klamrami FC45CVF-XL w kolorze Coyote Brown oraz FC45KVF w kolorze czarnym (malowana elektroforetycznie) osadzone na poliamidowych (nylonowych) taśmach, odpowiednio – średnio-sztywnej Pasamon TS309 (Coyote) o szerokości 44 mm, grubości 2,2 mm i wytrzymałości statycznej 2000kg (20kN) oraz średnio-miękkiej Pasamon TS402 (Oliwek Ciemny) o szerokości 45 mm, grubości 1,8 mm i wytrzymałości statycznej 1700kg. Pasy szyte są wysokiej klasy nićmi TYTAN firmy Ariadna S.A. o grubości 20 (pojedyncza nić 20 wytrzymuje minimum 5,5kg, normalna nitka wytrzymuje od 0,2kg do 0,5kg) na profesjonalnej, japońskiej stębnówce firmy JUKI przeznaczonej do materiałów ciężkich, pozwala ona na ryglowanie i wykonywanie bardzo mocnych przeszyć.

Bayonet COMFORT Rigger Belt 09 - pas ze średnio-sztywnej taśmy z klamrą FC45CVF-XLW naszych pasach zastosowane zostały klamry stałe-regulowane z uszkami standardowymi i powiększonymi. Jednym końcem na stałe zostały one przyszyte do taśm poliamidowych. Zastosowane zostało przeszycie krzyżowe z podwójnymi, pionowymi szwami wzmacniającymi na końcach. Całe przeszycie ma długość około 13,5 cm i jest wykonanie starannie i bardzo solidnie. Luźny koniec taśmy został przycięty w sposób ułatwiający jego przekładanie przez klamrę i opalony dla zabezpieczenia przed rozplataniem.

Pas średnio-miękki z klamrą FC45KVF ma jeszcze zrobioną od wewnątrz płaską pętlę do mocowania karabińczyka. Została ona umieszczona po lewej stronie pas, obok damskiej części klamry. Powstała z przełożenia i zszycia końcówki taśmy nylonowej, co nieco usztywnia ten dość miękki pas.

I to jest w zasadzie cały pas Bayonet COMFORT – żadnej skomplikowanej filozofii, bajerów, wodotrysków, no poza samą klamrą oczywiście. Po prostu pas. Solidnie uszyty i wygodny.

Bayonet COMFORT Rigger Belt 12 -Cobra Overkill. Taktyczny Janosik AD 2014

Uwaga! Nie są to pasy ratownicze, więc nie powinno się ich używać do zjazdów linowych! Poniższe zdjęcie wykonaliśmy na własną odpowiedzialność. Prosimy nie powtarzać tego testu.

 

Bayonet COMFORT Rigger Belt 13

###

Mr. S. (ten pierwszy): Mój średnio-sztywny pas z klamrą FC45CVF-XL z dużymi uszkami używam na co dzień (tak do dżinsów, jak i spodni „taktycznych”) i jako pas w komfortpadzie. W obu rolach sprawuje się dobrze. Umiarkowana sztywność taśmy nie przeszkadza w codziennym noszeniu, a jednocześnie jest wystarczająca do mocowania na taśmie pokrowca na toola czy kabury (w moim wypadku kydex od Kalubana). W połączeniu z komfortpadem również działa to OK, choć przy kaburze udowej można zaobserwować lekkie ugięcie górnej krawędzi taśmy, ale bez dramatu.

Czy do EDC klamra Cobra jest przerostem formy nad treścią? Pewnie trochę tak, choć ma niezaprzeczalne zalety. nie jest ciężka, a raz ustawiona nie wymaga regulacji i każdorazowego przeciągania i ściągania taśmy pasa. Klik, rozpięte, klik – zapięte. Szybko i łatwo. Klamra jest płaska, więc nie uwiera, nie jest też jakoś specjalnie szersza, niż klamry zwykłych pasów. W jednej sytuacji zaobserwowałem wbijanie się uszek w brzuch – przy rozpiętej klamrze i pochyleniu się w przód na siedząco (bądź skłonie w pozycji stojącej). Tylko ile razy taka sytuacja się przytrafia?

Ogólnie – bardzo fajny pas. Solidnie wykonany, ze świetnych materiałów i z bajerancką klamrą. +50 do lansu 😉

Mr. S. (ten drugi): Pas COMFORT ze średnio-miękkiej taśmy z klamrą FC45KVF nadaje się zasadniczo to noszenia w spodniach na co dzień – szybko daje się go zapiąć i rozpiąć, nie trzeba niczego przeplatać, a dzięki płaskiej konstrukcji, klamra nie przeszkadza nawet podczas długotrwałego noszenia. Do przenoszenia kabury, ze względu na rodzaj użytej taśmy, już nieco gorzej – kabura, zwłaszcza kydexowa, będzie powodowała marszczenie i uginanie się taśmy. Do takiej roboty warto zainwestować w inny pas z szerokiej oferty dostępnych, tak samo jak do noszenia go jako zwykłego duty belta. Warto odnotować o pewnym mankamencie samych klamer Cobra – mogą ulec zapiaszczeniu i stają się wtedy dość trudne do rozpięcia. Natomiast sam pas jest git.