Arc’teryx LEAF Mattock Drysock LT

3

Arc'teryx LEAF Mattock Drysock LT thumbArc’teryx jest marką innowacyjną, wyznaczającą nowe trendy w dziedzinie odzieży oraz wyposażenia, zarówno wojskowego, jak i outdoorowego. Czasem jednak, projektanci kanadyjskiej firmy sięgają w przeszłość i tworzą rozwiązania, które są rozwinięciem starych pomysłów. Tak właśnie jest z Mattock Drysock LT, będących połączeniem stuptuta ze skarpetą membranową.

Arc'teryx LEAF Mattock Drysock LT 01Na początek trochę historycznego tła. Skarpety z membraną Gore-tex, a w zasadzie wkładki do obuwia (ang. liners), cieszyły się popularnością jeszcze w latach 90., kiedy obuwie z membranami paroprzepuszczalnymi było po prostu drogie i dopiero rozpoczynało zdobywać zaufanie użytkowników wojskowych, a same membrany szybko ulegały uszkodzeniom mechanicznym. W armii brytyjskiej, gdzie skarpety-wkładki zrobiły chyba największą karierę, zdecydowano się na wprowadzenie rozwiązania przejściowego dla użytkowników zwykłego obuwia. Aby zwiększyć jego przydatność w warunkach wysokiej wilgotności, zaprojektowano wkładkę, którą zakładało się na skarpetę i ten zestaw pakowało do buta. Koszt wymiany wkładki był dużo niższy niż całego buta, poza tym rozwiązanie to zwiększało spektrum zastosowań obuwia – kiedy temperatury były wyższe i było sucho, żołnierz nosił buty bez membrany, natomiast w chwili załamania się pogody, wyjmował linery z plecaka i pakował je w buty. Pomysł ten żył jeszcze przez parę lat, aż w końcu obuwie z różnego typu membranami stało się dużo bardziej przystępne cenowo, a same membrany osiągały coraz lepsze parametry wytrzymałościowe i idea „skarpet gore-texowych” w końcu umarła, choć miała pewne zalety.

Pierwowzór Mattock - ochraniacze armii kanadyjskiejNa nowo dostrzegli je Kanadyjczycy z Arc’teryxa – podczas operacji latem w klimacie umiarkowanym albo gorącym obuwie z membraną paroprzepuszczalną nie sprawdza się u znaczącej liczby użytkowników, którzy wykorzystują wtedy lżejsze buty, zapewniające lepszą wentylację. Czasami jednak przychodzi działać w terenie, który poprzecinany będzie gęstą siecią cieków wodnych, jednocześnie na tyle płytkich, że wystarczy przez nie przejść bez przygotowania. Maszerowanie w mokrym bucie, po takiej przeprawie, nie należy do przyjemnych, zwłaszcza, że przyspieszyć może pojawienie się otarć i odcisków. Noszenie dwóch par butów, w tym jednej z membraną, również nie wchodzi w grę, ze względu na dodatkowy ciężar takiego luksusu. Zdecydowano się więc na reanimację starego pomysłu – membranowej wkładki do butów, którą przedłużono w górę, tworząc „skarpeto-stuptut”, bo chyba takie określenie najlepiej pasuje do ochraniaczy Mattock Drysock LT, które w 2013 roku weszły do oferty produktowej tworzącej linię Arc’teryx LEAF. „Motyki”, bo angielskie słowo mattock właśnie to oznacza, przeznaczone są do wykorzystania podczas działań w terenie o zróżnicowanej charakterystyce, na wypadek pokonywania przeszkód wodnych lub nagłej zmiany pogody, np. pojawienia się silnego opadu deszczu. Co ciekawe, koncepcja ta nie jest, aż taka nowa i odkrywcza – pierwszy raz pojawiła się w… kanadyjskiej armii parę lat temu. Bootliner, Waterproof & Breathable, Knee Lenght, MSG502 opracowany został przez firmę Mustang Survival i był nieco bardziej skomplikowany konstrukcyjnie, ale wykonano go z materiałów o słabszych parametrach przez co nie cieszył się popularnością.

MATERIAŁ

Arc'teryx LEAF Mattock Drysock LT 04 - MICRO GORE-SEAMOchraniacze Mattock Drysock LT uszyte zostały z 3-warstowego laminatu z membraną GORE-TEX. Obecnie dostępne są dwie wersje laminatu – MN40r-X GORE-TEX® 3L w kamuflażu Crye Precision Multicam i zewnętrzną warstwą z poliamidu rip-stop o gramaturze 40D oraz MN70p-X GORE-TEX® 3L w kolorze Crocodile, gdzie zewnętrzna warstwa to poliamid o gramaturze 70D i gładkiej strukturze. Materiały spełniają wojskowe normy reemisji promieniowania podczerwonego. Wszystkie szwy, których liczbę sprowadzono do minimum, zostały zabezpieczone za pomocą wąskich taśm MICRO GORE-SEAM o szerokości 18 mm. Połączenie to zapewnia ochronę przed wodą i wilgocią, a także wychłodzeniem, zwiększając komfort użytkownika i chroniąc stopę przed długotrwałym przebywaniem w wilgotnych warunkach, co mogłoby doprowadzić do różnorakich schorzeń.

KONSTRUKCJA

Arc'teryx LEAF Mattock Drysock LT 08Na pierwszy rzut oka Mattock przypomina monstrualną skarpetę – dokładnie taką, jak ozdoba świąteczna popularna w USA czy Wielkiej Brytanii. Ochraniacz w rozmiarze XL, od szczytu do pięty, ma długość niemal 50 cm, sięgając aż pod kolano użytkownika. Zasadniczo, Mattock Drysock LT został zszyty z dwóch kawałków laminatu – jeden tworzy połowę górnej części oraz uformowanego miejsca na stopę, natomiast drugi tylko połowę góry. W szczycie znajduje się czarna patka z laserowo ciętego tworzywa sztucznego zlaminowana z ostrą częścią rzepa (haczykami) oraz miękki rzep, służące do regulowania dopasowania ochraniacza. W tylnej części szczytu wykonano lekkie wcięcie, dzięki któremu materiał nie zagina się i nie zwija podczas zginania kolana. Szwy zostały umieszczone tak, aby nie przeszkadzały, ani nie uciskały podczas chodzenia. Na zewnętrznej stronie każdego ochraniacza znajduje się wyhaftowane logo Arc’teryx, które również zostało podklejone od spodu taśmą zabezpieczającą przed przeciekaniem.

Arc’teryx Mattock Drysock LT dostępne są w dwóch wersjach kolorystycznych – jednolitym Crocodile i kamuflażu Crye Precision Multicam, a także w sześciu wariantach rozmiarowych – XS (amerykański rozmiar 4,5-6), S (6,5-8), M (8-9,5), L (9,5-11), XL (11-12,5) oraz XXL (12,5-14). W zestawie z ochraniaczami znajduje się miękki woreczek transportowy z siatki.

###

Mr. S. (ten drugi): Początkowo byłem sceptycznie nastawiony do pomysłu skarpeto-stuptuta, jednak po przeanalizowaniu problemu, jaki Mattock ma rozwiązywać, moje podejście się zmieniło. Faktycznie, w pewnych warunkach terenowych ma to sens, zwłaszcza kiedy może dojść do pokonywania przeszkód wodnych o głębokości sięgającej kolana albo pogoda może ulec błyskawicznej zmianie (upał i nagła, długotrwała ulewa). Zazwyczaj nosi się wtedy tylko jedną parę, nie-wodoodpornych butów, które w takich warunkach szybko przemokną, a jeśli temperatury spadną i nie będzie możliwości ich wysuszenia, dłuższe ich wykorzystywanie będzie niewygodne i ujemnie wpłynie na morale. Ważące ledwie ponad 100 gramów ochraniacze Mattock mogą być świetnym uzupełnieniem letniego ekwipunku, kiedy to mogą zastąpić klasyczne stuptuty i mogą uratować stopy. Cienki laminat, z którego zostały uszyte, dobrze układa się w bucie, choć przy pierwszym włożeniu lewy ochraniacz dopasowywał się dłużej niż prawy. Przy noszeniu nie czuje się ich obecności, nawet po kilku godzinach. Po zanurzeniu, wyczuwa się różnicę temperatur pomiędzy suchym powietrzem a wodą, ale nic nie przecieka.