782 Gear WP1 Velocity Softshell

0

782 Gear WP1 Velocity Softshell to, zaprojektowana pod kątem bardzo specyficznych wymagań, ultralekka kurtka klasy softshell – jej konstrukcję podporządkowano przede wszystkim uzyskaniu minimalnej masy (296 gram  rozmiarze Medium!), dobrej oddychalności, pakowności oraz wysokiej wytrzymałości. Velocity wyróżnia się maksymalną prostotą zastosowanych rozwiązań, w odróżnieniu od bardziej skomplikowanych kurtek klasy softshell, jak choćby WT Tactical Softshell Jacket – Lightweight.

Projektanci marki 782 Gear, której czapkę 782 Gear Flash-Lite FR Skid Lid oraz kurtkę puchową Reprieve opisaliśmy, wyszli tutaj z zupełnie innego założenia: od samego początku kurtka przeznaczona została do użycia w dynamicznych działach bojowych, niemal wyłącznie z kamizelką balistyczną lub oporządzeniem typu chest rig oraz jako awaryjna warstwa w wypadku nagłego pogorszenia się pogody, do nałożenia na inne elementy odzieży, np. na bluzę combat shirt.

MATERIAŁY

Krój oraz materiały tej hybrydowej kurtki zostały dobrane tak, aby zmaksymalizować komfort noszenia oraz swobodę ruchów – zasadniczym jest laminat Delta 40D o gramaturze 40 denierów i całkowicie matowej, nawet po zamoczeniu, powierzchni, o dość szorstkim wykończeniu, stworzony przez firmę Schneider a wybarwiony w kamuflażu Crye Precision Multicam przez Duro Industries. Materiał ma strukturę ripstop, ze spodnią warstwą w postaci poliestrowej siatki pochłaniającej wilgoć i transportującą ją ku górze, a także zapobiegającą rozwojowi bakterii. Splot włókien pozwala na lekką rozciągliwość w dwóch kierunkach – Delta 40D nie jest zbyt elastyczny, ale dzięki temu zapewnia większą odporność na przetarcia. Materiał pokryty został opartą o nanocząsteczki powłoką Schoeller® NanoSphere® powodującą perlenie się kropel wody na jego powierzchni, a także chroniącą w pewnym stopniu przed brudem (większość zabrudzeń można zmyć czystą wodą 0 oraz jest wykończony w technologii redukującej odbicie promieniowania podczerwonego. Delta 40D jest niemal całkowicie wiatroszczelny, kosztem obniżonej paroprzepuszczalności – jego zasada działania polega raczej na magazynowaniu ciepłego powietrza uchodzącego z ciała użytkownika: po założeniu kurtki w trakcie wysiłku fizycznego dość szybko zaczyna się odczuwać ciepło. Podwyższona temperatura powoduje ogrzanie materiału i przyspieszenie procesu parowania.

Drugi materiał to elastyczna w czterech kierunkach lekka dzianina Tweave Durastretch (84% Nylon 16% Spandex) w kolorze Coyote Brown, wszyta w na barkach, zwiększając w ten sposób zazkres ruchów. Wstawki z tej samej dzianiny wykonane pod pachami, aż do samego dołu kurtki, i od wewnętrznej strony ramion poprawiają wentylację w tych kluczowych miejscach. Durastretch o małej gramaturze, zastosowany w 782 Gear Velocity Softshell, jest materiałem bardzo cienkim, przez co łatwo może zostać przewiany podmuchami wiatru.

KRÓJ

Krój 782 Gear Velocity jest dość ściśle dopasowany do ciała użytkownika, redukując w ten sposób możliwość zawijania się materiału pod kamizelką balistyczną, a także umożliwiając lepszy transport wilgoci od ciała. Wspomniane wyżej wstawki z dzianiny Durastretch pozwalają na swobodę ruchów, nawet po założeniu kamizelki balistycznej. Z tego samego materiału wykonane zostały również elastyczne mankiety, dobrze układające się na nadgarstkach średniej wielkości. Kurtka zapinana jest na całej długości zamkiem żyłkowym YKK, podłożonym patką zapobiegającą przypadkowemu zaciągnięciu materiału lub spodniej warstwy odzieży. Dół kurtki jest prosty i nie zwęża się – nie wprowadzono tu żadnego dodatkowego ściągacza, pozostawiając dopasowanie kurtki elastycznym wstawkom na boku korpusu.

Na lewej piersi znajduje się, jedyna w 782 Gear Velocity, mała, płaska kieszeń zapinana krótkim zamkiem błyskawicznym – zmieści się w niej telefon, podstawowe dokumenty, ale trzeba pamiętać, że jej pojemność jest bardzo ograniczona, a zbytnie jej wypchanie obniży komfort noszenia oporządzenia. Kołnierz typu stójka nie został dodatkowo wyściełany innym materiałem, jednak dobrze przylegając do szyi nie powoduje żadnych otarć i podrażnień. Może być używany z kominiarkami lub neckgaiterami. Na ramionach kurtki umieszczono duże fragmenty taśmy Velcro służące do umieszczenia naszywek oraz identyfikatorów.

Istnieje również druga odmiana Velocity 1/4 Zip, różniąca się długością zamka błyskawicznego (skrócono go do około 1/4 czyniąc z niej w ten sposób rodzaj puloweru) oraz umieszczeniem kieszeni na lewym ramieniu. Jej masa w rozmiarze Medium to zaledwie 272 gramy.

Kurtki 782 Gear Velocity, w obu wersjach, dostępne są wyłącznie w kamuflażu Crye Precision Multicam oraz w rozmiarach XS-XXL.

###

Mr. S (ten drugi): 782 Gear Velocity Softshell to bardzo dobrze zaprojektowana i solidnie uszyta kurtka przygotowana pod bardzo konkretne zastosowania. Używanie jej jako klasycznej odzieży chroniącej przed wiatrem w warunkach codziennych czy w górach nim nie jest – została zaprojektowana do współpracy z kamizelkami balistycznymi i w takich warunkach pokazuje pełnię swoich możliwości. Doskonale sprawdzi się wtedy jako podstawowa warstwa ochronna albo jako kurtka awaryjna, wyciągana z plecaka na czas silnego wiatru lub opadu atmosferycznego. Materiał Delta 40D dobrze chroni przed tymi czynnikami, jednak jego oddychalność mogłaby być wyższa. Należy pamiętać, że z powodu wstawek z Durastretchu, kurtka nie jest w 100% wiatroodporna i noszona samodzielnie, nie będzie zapewniać pełnej ochrony przed podmuchami – noszona z kamizelką lub oporządzeniem, sprawować się będzie znacznie lepiej. Po pełnym zrozumieniu filozofii projektantów, docenia się jej niemal ascetyczny krój, brak dodatkowych kieszeni czy gadżetów. Zajmuje niewiele miejsca, jest lekka i bardzo dobrze chroni przed kiepską pogodą. Wadą, zwłaszcza dla osób mieszczących się w dolnej granicy danego rozmiaru, jest brak ściągacza w dolnej krawędzi.

 

Thanks to Eric from 782 Gear for sending Velocity Softshell for the Equipped.pl crew!