782 Gear Reprieve Jacket

0

Na łamach Equipped.pl gościły już produkty 782 Gear – czapka Skid Lid oraz kurtka softshell WP1 Velocity. Jej kolejny projekt to Reprieve Jacket, stworzona do zapewnienia maksymalnej funkcjonalności przy minimalnej masie i wymiarach po spakowaniu. Kurtka 782 Gear Reprieve Jacket jest zaliczana do kategorii warstwy termicznej, czyli stanowi docieplenie, przeznaczone przede wszystkim do noszenia pod kurtką zewnętrzną, choć również z możliwością noszenia samodzielnego. Powstała na fali tendencji zastępowania klasycznych ocieplaczy fleece’owych odzieżą, w której warstwą izolującą jest „sztuczny puch”. W ten sposób uzyskuje się ubranie bardzo lekkie, o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych i dobrej oddychalności, a przy tym nieporównanie mniejszej po spakowaniu, niż ocieplacz z fleecu.

Kurtkę wykonano z bardzo lekkiego i cienkiego nylonu splocie rip-stop i gramaturze zaledwie 30 gram/m2, wykończonego opartą o nanocząsteczki powłoką Schoeller® NanoSphere® powodującą perlenie się kropel wody na jego powierzchni, a także chroniącą w pewnym stopniu przed brudem (większość zabrudzeń można zmyć zwykłą wodą). Wnętrze kurtki, czyli warstwę ocieplającą, stanowi ocieplina z mikrowłókien syntetycznych Climashield® APEX o gramaturze 114 gram/m2, charakteryzująca się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi (nawet po zmoczeniu) oraz niską masą. Uzupełnieniem całości są wstawki z elastycznego materiału Polartec® Power Stretch.

Krój kurtki na pierwszy rzut oka kojarzy się z podpinką kurtki M-65 – sięga do bioder użytkownika, jest dość dopasowana i pozbawiona zbędnych „bajerów”, które mogłyby zwiększać jej masę. Jest to odpowiednik cywilnych „swetrów puchowych”, popularnych wśród turystów górskich. 782 Reprieve Jacket zapinana jest na pojedynczy spiralny zamek błyskawiczny firmy YKK, od spodu zabezpieczony dodatkową, cienką listwą materiału, chroniącą przed przypadkowym rozdarciem cienkiego nylonu przez maszynkę zamka. Zamek wszyty jest na całej długości – od dolnej krawędzi aż do górnej krawędzi kołnierza-stójki. Ma on około 7 cm wysokości, od wewnętrznej strony wyłożony jest fleece’em i szczelnie opina szyję użytkownika. Na dole kurtki wykonano kieszenie zamykane żyłkowymi ekspresami, których wewnętrzną warstwę stanowi cienki nylon, zaś zewnętrzną – powłoka kurtki ze sztucznym puchem. Dzięki temu można w nich ogrzać dłonie, a ich konstrukcja nie wpływa negatywnie na masę kurtki czy tez jej rozmiary po spakowaniu.

Dla poprawienia wentylacji oraz zakresu ruchów Reprieve Jacket wyposażono we wstawki z elastycznej dzianiny Polaretc® Power Stretch. Umieszczone są one w pobliżu barków (identycznie, jak w przypadku Velocity) oraz na bocznych powierzchniach korpusu kurtki, skąd przechodzą we wstawki w rękawach, a te – w elastyczne, dość długie mankiety rękawów. Wstawki są rozciągliwe w czterech kierunkach, zatem kurtka dobrze dopasowuje się do ciała użytkownika, choć im jest on bliżej górnej granicy rozmiaru, tym lepiej. Elastyczność zastosowanej dzianiny i kształt mankietu (skośnie podcięty, długi na około 1/3 przedramienia – sięga za zegarek) powodują, że dobrze przylegają one do ręki zabezpieczając przed podwiewaniem. Dzianina nie jest windblockiem, przez co ma bardzo dobrą oddychalność, ale nie chroni przed podmuchami wiatru w przypadku noszenia kurtki jako samodzielne okrycie.

Minimalistyczny krój oraz zastosowane materiały pozwoliły uzyskać bardzo ciepłą warstwę izolującą, która po spakowaniu odpowiada rozmiarem zwiniętej bluzie z dzianiny Polartec® Classic 100, przy tym kurtka w rozmiarze Medium ma masę jedynie około 120 gramów!

Reprieve Jacket wykonywana jest wyłącznie w kamuflażu Multicam, w rozmiarach od S do XXL.

###

Mr.S. (ten pierwszy): Świetny „puchowy sweterek” doskonale sprawdzający się w roli ocieplacza pod zewnętrzne warstwy (np. softshell i hardshell czy też różnego rodzaju smocki). Charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami izolującymi oraz dobrą oddychalnością (porównywalną z „klasycznymi” polarami). Krój, w połączeniu z masą, sprawia, że można zapomnieć, że w ogóle założyło się jakąś kurtkę pod zewnętrzne warstwy. Elastyczne wstawki spisują się bardzo dobrze, ale stanowią tez wadę Reprieve Jacket – bardzo łatwo przewiewa je wiatr. Z tego względu nie polecam noszenia Reprieve jako samodzielnej kurtki w wietrzne dni. W przypadku używania jej z Velocity czy też z 180s Combat Desert Jacket, które również mają przewiewne wstawki po bokach, także można będzie odczuć nieprzyjemny przeciąg, zwłaszcza podczas postojów (podczas marszu uczucie to aż tak nie doskwiera). Choć mankiety są dobrze dopasowane, to jednak mogłyby być odrobinę dłuższe i mieć dziury na kciuki, ale nie jest to specjalnie odczuwalna wada. Bardzo uważać trzeba na główny zamek – niezwykle łatwo jest przyciąć jego maszynką cienką listwę zabezpieczającą, co prowadzi do jej zablokowania i zmusza do dłuższego kombinowania z odblokowaniem zamka. Zewnętrzny materiał kurtki jest dość delikatny i podatny na zaciągnięcia oraz przepalenie np. iskrami z ogniska. Z tych powodów można polecić Reprieve Jacket jako warstwę izolującą, ale nie samodzielną kurtkę (chyba, że w namiocie albo w słabo ogrzanym schronisku) – w tej roli spisuje się znakomicie.

###

Mr. S. (ten drugi): Reprieve Jacket to bardzo dobry odpowiednik outdoorowego swetra puchowego, zaprojektowany z myślą o użyciu w wojsku. Ocieplina Climashield ma świetne właściwości termoizolacyjne, aczkolwiek użycie wstawek z Polartecu Powerstretch uniemożliwia wykorzystywanie jej w miejscach wystawionych na wiatr, szczególnie gdy myślimy o użyciu samodzielnym, bez odzieży wierzchniej. Nie polecam więc wykorzystywania go bez kurtki o jednolitej konstrukcji – pod smockiem, np. tym z umundurowania PCS sprawdzi się świetnie, jako dodatkowe ocieplenie w zimne dni. Jeśli Reprieve będzie wykorzystywany pod kamizelką balistyczną, jej wady stają się automatycznie zaletami – miejsca, w których organizm będzie wytwarzał znaczne ilości ciepła, znajdzie ono ujście poprzez lekką dzianinę. Będzie jednocześnie ciepło i sucho.

Thanks to Eric from 782 Gear for sending Reprieve Jacket for the Equipped.pl crew!