782 Gear Flash-Lite FR Skid Lid

0

Beanie  782 Gear Flash-Lite FR Skid Lid to bardzo dobrze dopasowana do głowy czapka, wyprodukowana pod marką 782 Gear należącą do firmy Duro Industries – producenta m.in. wielu typów materiałów w kamuflażu Multicam, choćby Tweave Durastretch użytego w kurtce WT Tactical Softshell Jacket – Lightweight. Ideą stworzenia takiego nakrycia głowy było zastąpienie niegdyś popularnych wełnianych Jeep Caps (czyli „radarówek”, od kaprala „Radara” O’Reilly z MASH) i ich pochodnych, które przeznaczone były zarówno do noszenia jako samodzielne nakrycie głowy, jak też i w charakterze ocieplacza noszonego pod hełmem.

Jeep Cap od swojej pierwotnej formy z mini-daszkiem i „otokiem” przekształcił się w międzyczasie w tzw. dokerkę, czyli czapkę prostą, bez daszka i dodatkowych elementów, za to maksymalnie funkcjonalną. Tego typu czapeczki były używane przez Siły Zbrojne USA, aż do momentu, kiedy w wojsku na dobre rozpowszechniły się dzianiny polarowe i laminaty z membranami – nastała wtedy era dobrze przylegających do głowy Beanies, która trwa do dziś.

782 Gear Flash-Lite FR Skid Lid w zasadzie jest taką właśnie beanie, ale nieco zmodyfikowaną. Po pierwsze, zastosowano tutaj materiał Polartec Power Dry FR o gramaturze 184g/m2, produkcji Polartec LLC (skład: 66% włókna modakrylowe, 29% wiskoza, 5% lycra). Jest to dość wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne dzianina, rozciągliwa w czterech kierunkach (4-way stretch), o właściwościach antybakteryjnych i trudnopalnych – wystawiona na działanie wysokich temperatur nie podtrzymuje płomienia i nie topi się (określana jest jako „no melt, no drip”, czyli nietopliwej i niekapiącej). Efektem spalania dzianiny jest jej zwęglenie, dzięki czemu nie przywiera do skóry i nie powoduje trudno gojących się poważnych oparzeń („zwykłe” dzianiny potrafią spowodować poparzenia nawet trzeciego stopnia przy ich 4-sekundowej ekspozycji na działanie płomienia). Polartec Power Dry FR charakteryzuje się również bardzo dobrym odprowadzaniem wilgoci z powierzchni ciała użytkownika i jej transportem do zewnętrznej warstwy – jest to cecha charakterystyczna wszystkich materiałów produkowanych przez lidera w dziedzinie dzianin termoaktywnych. Materiał ten już opisywaliśmy na Equipped.pl przy okazji recenzji bluzy bojowej SPECOPS BS-1/TBS-1 z korpusem z Polartec Power Dry FR. Materiał jest cieńszy od Polartec® Classic 100, czego konsekwencją są znacznie mniejsze rozmiary po spakowaniu, ale także nieco gorsze właściwości termiczne. Dodatkowo, z uwagi na mniejszą grubość materiału, czapeczka lepiej układa się pod hełmem i nie ma potrzeby regulowania jego rozmiaru, co mogło mieć miejsce w przypadku użycia „klasycznej” czapeczki beanie.

Drugą cechą wyróżniającą 782 Gear Flash-Lite FR Skid Lid jest krój – o ile klasyczne Beanie było bardzo prostym nakryciem głowy z czterema szwami rozłożonymi na krzyż, o tyle FR Skid Lid ma nieco bardziej skomplikowany krój. Zwykłe beanie uszyte jest z jednego kawałka dzianiny, produkt 782 Gear składa się z pięciu elementów. Poszczególne panele materiału rozłożono tak, by szwy były jak najmniej odczuwalne podczas noszenia czapeczki pod hełmem. Dzięki temu udało się wyeliminować szwy z większości miejsc, które mogą być uciskane przez poduszki amortyzujące hełmów, a pozostałe, szyjąc je w jak najbardziej płaskiej formie, umieszczono tak, by dyskomfort możliwie zminimalizować.

Na boku 782 Gear Flash-Lite FR Skid Lid umieszczono logo producenta wykonane metodą termodruku (w najnowszej odmianie będzie to mała gumowana metka na zewnątrz czapki), a od wewnątrz, z tyłu – wykonane tą samą metodą, dzięki czemu nic nie drażni skóry głowy i nie przeszkadza w noszeniu – dane o materiale, producencie i sposobie prania. Czapki produkowane są w jednym rozmiarze, ponieważ rozciągliwość dzianiny umożliwia dopasowanie jej do różnych głów, w kolorze Coyote Brown oraz czarnym.

Thanks to Eric from 782 Gear for sending Flash-Lite FR Skid Lid for the Equipped.pl crew!